Jak wybrać komfortowy biustonosz sportowy?

  W myśl idei, że komfort zaczyna się pod ubraniem przybliżymy porady dzięki którym wybierzesz optymalny biustonosz sportowy. Będziesz mogła bez obawy o zdrowie, czy uczucie dyskomfortu trenować. Bieganie dla kobiety to nie tylko dobre buty, ale również stanik sportowy, który sprawi, że osiągnie zamierzone cele treningowe. Dobrze dobrany sportowy biustonosz utrzymuje biust na miejscu i ogranicza ruch nawet o 75%, dzięki czemu minimalizuje przeciążenia.

  Ustabilizowanie biustu, zwłaszcza cięższego jest bardzo istotne, ze względu na jego budowę. Nadwyrężenie tkanki podporowej piersi może doprowadzić do tego, że się rozciągnie i już nie wróci do pierwotnej pozycji. Przez co biust traci na elastyczności i jędrności. To jest zatem najważniejsza funkcja sportowego biustonosza, na który koniecznie zwróć uwagę podczas zakupów. Odpowiednio dobrany biustonosz uchroni Cię przed poczuciem dyskomfortu podczas ruchu, a przede wszystkim przed bólem pleców, piersi i obtarciach.

  Sprawdzając jak jest uszyty taki biustonosz spójrz koniecznie do jego wnętrza. Materiał powinien być „oddychający”, miękki, mieć gładkie szwy, a najlepiej nie mieć ich wcale. Sam model powinien gładko dopasowywać się do Twojego ciała, być jego drugą skórą. To jest szczególnie ważne dla kobiet, które biegają długie dystanse, ponieważ właśnie wtedy najczęściej dochodzi do obtarć czy odparzeń.

  Materiał powinien być elastyczny i rozciągliwy, najlepiej w czterech kierunkach, szybko odprowadzać wilgoć ze skóry i nie przyklejać się do jej powierzchni. Ale nawet najbardziej zaawansowany technologicznie materiał to nie jest jeszcze wszystko. Rozmiar też ma znaczenie. Jak dobrać właściwy? Biustonosz powinien trzymać piersi na miejscu, ale nie ugniatać, a Ty powinnaś mieć komfort oddychania.

  Zacznij od ustalenia wielkości biustu. Użyj miary krawieckiej i zmierz obwód pod piersiami; otrzymaną liczbę zaokrąglij w dół, a potem zmierz obwód na wysokości brodawek, stanowiący o wielkości miseczki. Obie wartości porównaj z tabelą rozmiarów. Może się okazać, że potrzebujesz mniejszego rozmiaru, ponieważ materiał może być bardziej (lub mniej elastyczny) niż się wydaje. Najlepiej przymierz kilka modeli, wykonaj kilka podskoków, skłonów, dzięki czemu sprawdzisz, który będzie dla Ciebie najbardziej komfortowy.

  Taśma pod biustem powinna być cały czas na swoim miejscu, utrzymuje ona niemal 80% ciężaru piersi. Jeśli zdecydujesz się na biustonosz rozpinany, najlepiej dobierz taki, który możesz dopiąć na pierwszą haftkę. Miseczki powinny okalać biust w całości i ograniczać jego ruch. Nie możesz czuć ugniatania na piersiach ani mieć problemów z oddychaniem. Ramiączka powinny być szerokie i nie wbijać się w skórę. Jeśli masz taką możliwość wybierz regulowane.

  Do sportów o niskim stopniu intensywności możesz wybrać stanik sportowy, który przypomina top lub krótką koszulkę wkładaną przez głowę. Jest dobry zwłaszcza do piersi mniejszych z miseczką A-B. Stanik wówczas przyciska piersi do ciała i w ten sposób unieruchamia je. Z kolei do jazdy na rowerze, trening siłowy czy bieganie w wolnym tempie proponujemy biustonosz usztywniony z profilowanymi miseczkami, które podtrzymują każdą pierś osobno. Do większych piersi to najbardziej wskazane rozwiązanie. Kiedy biegasz długie dystanse, uprawiasz tenis lub zumbę – wybierz maksymalną ochronę biustu i stanik, który ma szeroką taśmę pod biustem, profilowane miseczki i szerokie ramiączka.

  Dobry biustonosz sportowy może nie być tanim zakupem, jednak jest to inwestycja, która da Ci ogromne korzyści i jest ważnym wkładem w Twoje zdrowie, tak samo ważnym jak sport, który uprawiasz.

  Podobne wpisy