Jak spać, aby się wyspać?

  Jak spać, aby się wyspać?

  Sypialnia, a szczególnie łóżko to miejsce do spania. Jedzenie, nauka, oglądanie telewizji, przeglądanie internetu w telefonie lepiej wykonywać gdzie indziej, zdecydowanie nie w łóżku i na pewno nie przed zaśnięciem. Dzięki temu mózg zdąży odpocząć od przetwarzania informacji, oczy odpoczną od światła, a to pomoże w szybkim zaśnięciu. Najgorszym nawykiem, znakiem obecnych czasów, jest sprawdzanie powiadomień w telefonie, w ostatnim momencie już po zgaszeniu światła. Zbyt długie wylegiwanie się już po obudzeniu lub przesiadywanie w łóżku w ciągu dnia, nawet zbyt długie drzemki również zaburzają zdrowe nawyki.

  Wstawanie i kładzenie się do snu o tej samej porze to jeden z najważniejszych nawyków, który umożliwia zdrowy sen. Zupełnie inną kwestią jest ilość snu. Dla jednej osoby wystarczy 7 godzin, inna potrzebuje 8, w przypadku dorosłej osoby nie ma żadnej stałej ilości. Aby zdrowo się wyspać dostosuj też światło. Ciemności sprzyjają wydzielaniu melatoniny (hormonu snu), przez co człowiek odczuwa senność. Nasila się to zwłaszcza zimą, kiedy dzień jest najkrótszy, czyli dokładnie teraz. Z pewnością trudniej teraz się wstaje o 6.00 rano niż latem. Przebywanie w mocno oświetlonych pomieszczeniach, zwłaszcza późnym wieczorem zaburza sen. Dotyczy to też używania smartfonu czy komputera. Najlepiej nie korzystać z nich przynajmniej 2 godziny przed porą snu, choć to bardzo trudne. Podczas zasypiania istotna jest też ciepłota ciała, która spada wieczorem. Gorące kąpiele, intensywny sport, alkohol, kawa, nikotyna są niewskazane tuż przed snem. Za to dobrym pomysłem jest wywietrzenie sypialni wieczorem i wpuszczenie świeżego powietrza.

  Najważniejszy przed snem jest codzienny, powtarzalny rytuał i zrelaksowanie się. Ostatnia rzecz wykonana przed zaśnięciem ma duży wpływ na jakość snu. Kiedy czujesz się zmęczona, ale jednocześnie zrelaksowana to sygnał, ze pora spać. Codzienna rutyna przyzwyczai organizm do tego, że tuż po niej przychodzi czas na sen.

  Założenie piżamy to jeden z najbardziej czytelnych sygnałów, że pora do łóżka i spać. Jaką piżamę wybrać, aby się wyspać? To zależy od indywidualnych preferencji oraz otoczenia snu. Jeśli pomieszczenie w którym śpisz jest chłodne – lepsza będzie piżama flanelowa, ciepła i otulająca ciało. Podobnie zimą, kiedy nasze mieszkania raczej nie są mocno nagrzane, warto wybrać flanelową piżamkę do snu, bo dzięki temu nawet jeśli przypadkowo odkryjesz się z pościeli, to nie obudzisz się trzęsąc się z zimna.

  Jeśli flanela jest jednak dla Ciebie zbyt gruba – polecamy piżamki z materiału tencel (znany też pod nazwą lyocell). Tencel łączy zalety bawełny i wiskozy, podobnie jak ta ostatnia również powstaje z celulozy drzewnej. Tencel znany jest ze znakomitych właściwości oddychających. Włókna w optymalnym stopniu pochłaniają wilgoć oraz regulują temperaturę, dzięki czemu materiał ten nadaje się do noszenia na każdą porę roku, nie tylko jako piżama.

  Ostatnią z naszych propozycji jest satyna, przepiękny materiał, od lat cieszący się ogromną popularnością jako tkanina z których szyje się bieliznę nocną (i nie tylko). Piżamka, czy koszulka nocna z satyny na cienkich ramiączkach jest świetna na prezent. W satynie dobrze się śpi latem, kiedy jest ciepło lub w nagrzanych pomieszczeniach. Satyna jest przede wszystkim efektowna, dlatego polecamy ją na elegancki upominek.

  Wykształcenie odpowiednich nawyków dotyczących zasypiania zdecydowanie pomaga w regeneracji organizmu. Relaks, wywietrzenie sypialni, uporządkowanie łóżka, higiena wieczorna i odpowiednia piżamka lub koszulka, w której dobrze się czujesz to te elementy, które pomogą Ci w dobrym zasypianiu i zdrowym śnie. Wprowadzenie zdrowych nawyków do swojego życia zdecydowanie pomoże w regeneracji organizmu podczas snu i osiągnięciu doskonałego samopoczucia w ciągu dnia.

  Podobne wpisy